Olet ehkä asioinut Postissa. Olet ehkä huomannut postilaisten uudessa logossa pienen rusetin. Jonkun pitää maksaa sen rusetin suunnittelu. Postin taksat nousevat 1.1.2016 siten, että Priority-kirjeiden hinnat nousevat 12 prosenttia ja tavallisten Economy-kirjeiden hinnat 3%. Samoin suoramarkkinointikirjeiden, lehtipalvelujen ja kuljetuspalvelujen hinnat nousevat.
101/272
Olet tällä hetkellä weblogin sivulla 101/272. Blogin etusivulla listataan kaikkein uusimmat kirjoitukset.
Kotouma Oy
Kymen Sanomat kertoi 12.11.2015 päivätyssä uutisessa, että Pyhtäälle avataan vastaanottokeskus marraskuussa 2015. Uutisessa kerrotaan tuon vastaanottokeskuksen toiminnan olevan juuri perustetun helsinkiläisen Kotouma Oy:n bisneksiä. Sen tehtävä on "ylläpitää vastaanottokeskuksia Maahanmuuttoviraston toimeksiannosta". Kotouma Oy:n toimitusjohtaja on Lari Christensen. Maahanmuuttovirasto, Migri, on Kymen Sanomien mukaan pyytänyt Kotoumaa kiirehtimään vastaanottokeskuksen avaamista. Mutta Kotouma Oy perustettiin vasta 11.11.2015. Aikamoista haipakkaa! Vajaan vuorokauden sisällä yrityksen perustamisesta se pääsi käsiksi satojen tuhansien eurojen bisneksiin — suomalaisten kustannuksella. Tämä juttu haiskahtaa… suhteilta, yhteyksiltä, hyviltä veliltä, verkostoilta. (Lue lisää mädättäjäbisneksistä täältä.)
YTJ uudistui
Yritys- ja yhteisötietojärjestelmä teki nettisivuilleen ja käyttämäänsä logoon tai liikemerkkiin uudistuksen. YTJ kaipaa palautetta uudistuksesta. Ulkoasun suunnitteli Mainostoimisto Zeeland. Julkaisujärjestelmänä toimii tamperelaisen Abako Oy:n Stato 5 Portal.
Nakkisämpyläkoneiden ilmestyminen on paha merkki
Gigantti myy niitä. Se lämmittää sämpylöitä, se lämmittää nakkeja. Se on siis nakkisämpyläkone. Elämme ajassa ja paikassa, jossa hot dogien lämmittäminen ilman nakkisämpyläkonetta on liian työlästä tai epäcoolia. Olen nähnyt kaduilla ja kaupoissa viime kuukausina runsaasti ihmisiä, jotka ovat sataprosenttisen uppoutuneita kännyköiden näytöissä esitettäviin asioihin. Uskon sellaisten zombien olevan juuri nakkisämpyläkoneiden ja muiden vastaavien vehkeiden ostajia.
Erään mv-kuvan tekeminen
Lähes koko marraskuu on ollut täällä pilvinen ja sateinen. Lisäksi kaupungit tuntuvat suosivan voimakkaan keltaisia katuvaloja. Näistä aineksista voi syntyä mustavalkoisia valokuvia. Teen tässä yhden sellaisen. Varsinainen valotus on parin päivän ikäinen. Se on täältä Porvoosta. Nikon D610:llä otetussa kuvassa käytin objektiivina oli 28mm:n manuaalilinssiä. Aukko oli f/8, ISO 100 ja valotusaika kahdeksan sekuntia.