⚈ Kuopassa.net

Lisää kertomuksia netistä. 摆烂

203/272

Olet tällä hetkellä weblogin sivulla 203/272. Blogin etusivulla listataan kaikkein uusimmat kirjoitukset.

Koiria

Koira.info kertoo kaikenlaista koirista. Luulen sen olevan keräävän kävijöitä, koska koiria on tässä maassa melkoinen lauma. Wikipedian mukaan Suomessa koiria on poikkeuksellisesti muuhun Eurooppaan nähden enemmän kuin kissoja. Maailmanlaajuisesti koiria on saman W-sivun mukaan noin 400 miljoonaa!

Lue kokonaan…

Aggressiivista palautetta kehitysidean esittäjälle

Hifistelin tämän blogikirjoituksen URL-osoitteeksi http://kuopassa.net/admin-id-1. Osoitteen lopussa viittaan jollain käsittämättömällä tavalla/tasolla miniBB:n foorumilla jätettyyn kävijäpalautteeseen. Sen kirjoitti nimimerkki felgall 25.8.2013 ja siinä heppu ihmettelee miksi kyseisen foorumiskriptin ylläpitäjän tili yksilöidään lähdekoodin useissa eri vaiheissa numerolla 1. Tämä syväkoodattu numero on aikaisemmin ollut myös WordPress-blogisoftassa, joskin sen voi kai nykyään pluginilla vaihtaa joksikin arvoituksellisemmaksi ja siten tietoturvallisemmaksi.

Lue kokonaan…

Google on kiinnostunut näistä asioista nettisivustoasi tutkiessaan

Otsikko viittaa hakukoneoptimointiakin tekevän Tuloksen viimeisimpään uutiskirjeeseen. Suosittelen tilaamaan sen jos "Google-optimointi" kuulostaa kivalta. Tuloksen newslettereissä on monesti hyödyllisiä vinkkejä ja niin tälläkin kertaa, joskin sen verran voin henkseleitäni paukuttaa, ettei siinä ollut minulle mitään täysin uutta. :-) Uutiskirjeen tilauslomake löytyy Tuloksen nettisivuilta oikeanpuoleisen palsta lopusta.

Lue kokonaan…

Valmiiksi pakattu ruokakassi

Kauppa-auton paluuksi mainostettua Ruoka.nettiä on melkoisen tyyristä käyttää ja sen toimituksissa on turhan pitkä viive pääkaupunkiseudun ulkopuolella, joten enpä ainakaan vielä ole tehnyt ostoksia sitä kautta. Joudun siis asioimaan oikeassa ruokakaupassa. Olisi hienoa jos kaupassa olisi valmiiksi pakattuja ruokakasseja, jotka voisi viedä suoraan kassan kautta kotiin. Ei tarvitsisi seikkailla käytävillä etsimässä tavaroita.

Lue kokonaan…