⚈ Kuopassa.net

Lisää kertomuksia netistä. 摆烂

182/272

Olet tällä hetkellä weblogin sivulla 182/272. Blogin etusivulla listataan kaikkein uusimmat kirjoitukset.

Nolo Facebook-kalasteluviesti

Sähköpostilaatikkooni kilahti luultavasti automaattisella käännösongelmalla loihdittu tietojenkalasteluviesti, jossa kerrottiin minun, hyvän Facebook-käyttäjän, olevan heidän vuoden 2013 Facebook Rewards -voittaja. Tuossa kahden vuoden välein tehtävässä valinnassa annetaan miljoona dollaria tuosta vaan. Aika hienoa!

Lue kokonaan…

Tietoturva OpenCartissa

OpenCartin nettisivuilla on mainio ohjekirja, jossa esitetään selkeästi vaihe vaiheelta minkälaisiin toimiin kannattaa ryhtyä, jotta nettikauppaan murtautumista voi hankaloittaa. Googlettamalla hakulauseella opencart hacked voi löytää ikäviä uutisia tästä aiheesta. Monet ongelmia kokeneet verkkokauppiaat ovat ilmoittaneet kuinka heidän sivuilleen on esimerkiksi lisätty base64-koodattua koodia, tai kuinka nettikaupan ulkoasuun on ynnätty spämmilinkkejä, joita on yritetty piilottaa sullomalla ne div-elementin sisään, joka puolestaan on CSS:n avulla laitettu piiloon.

Lue kokonaan…

Suomessa naiset ovat hirveässä vaarassa

EU:n tutkimuksen mukaan Suomessa naiset ovat hirveässä vaarassa. Väkivaltaa suomalaisista naisista on sen mukaan kokenut viimeisen vuoden aikana joka kymmenes. Vain Tanskassa naiset kokevat enemmän väkivaltaa kaikista EU-maista.

Lue kokonaan…

Näppäimistön nopeuttaminen Windowsissa

Tämä kikka toimii ainakin Windowsin seiskaversiossa, luultavasti myös Vistassa ja sitä vanhemmissa. En tiedä mikä on sitsuatsiooni Windows 8:ssa, mutta eiköhän sieltäkin löydy samankaltainen asetus, jolla näppäimistön naputtelun voi säätää hypernopeudelle.

Lue kokonaan…

Viestintävirasto yrittää virtsata silmään sinua, minua ja meitä kaikkia

Viestintävirasto, Ficora, vai mikä lie sen päivän nimi onkaan, kertoo kuinka domainosoitteen omistaja joutuu parin vuoden päästä maksamaan jollekin täysin asiaan kuulumattomalle taholle oman domainin tietojen muuttamisesta. Siis jos Ylle Yksityishenkilö varaa itselleen .fi-päätteisen osoitteen, hän "tämänhetkisten tietojen mukaan" menettää myöhemmin domainistaan otteen ja joutuu luovuttamaan oman domaininsa tietojen muuttamisen palveluntarjoajalle. Kuka on se palveluntarjoaja? Miksi se palveluntarjoaja ei ole automaattisesti se, joka sen domainin on varannut? Miksi Viestintävirasto yrittää väen väkisin tehdä asiat mahdollisimman nurinkurisesti?

Lue kokonaan…