⚈ Kuopassa.net

Lisää kertomuksia netistä. 摆烂

213/272

Olet tällä hetkellä weblogin sivulla 213/272. Blogin etusivulla listataan kaikkein uusimmat kirjoitukset.

Salakuuntelulaitteiden paljastin

Jotkut ostavat gadgetteja ja vimpaimia huvin vuoksi. Minä yritin tällä ostoksella samaa, mutta taidan onnistua huvittamaan vain teitä lukijoita. Katselin jotain YouTube-videota ja sen yhteydessä näin Sekamyynti.org-nettikaupan mainoksen. Löysin kaupasta turhaakin turhempia juttuja, kuten poliisivilkkujen valosarjan autoon ja pistoolinmuotoisen USB-tikun… Sekä salakuuntelu- ja vakoilulaitteiden etsijän. Shoppailin siis sellaisen.

Lue kokonaan…

Googlen mainoskokojen opas uudistui

Tämä ei välttämättä ole uutinen, joskin se on uusi tieto minulle. Googlen Mainoskoko-opas on nyt erittäin informatiivinen setti tehokkaimmista ym. mainoksista. Se on hyödyllinen Googlen oman mainosverkon käyttäjille ja varmasti muillekin nettisivuilla mainoksia pitäville webmastereille.

Lue kokonaan…

Rising Storm -pelaajaprofiilin yhteenveto

Olen pelannut Rising Stormissa 83 matsia. Pari kertaa amerikkalaisten (Allies) saappaissa, lopun aikaa japanilaisten (Axis) puolella. Pelissä on luultavasti jokin pisteytyksen tuplaamisvaihe käytössä, joten numerot ovat joiltain osin suurempia kuin mitä virtuaalitodellisuudessa on tapahtunut. Pointti numero yksi on kuitenkin se, että kokemistani noin 80:stä ottelusta japanilaisten puoli on hävinnyt 60 kertaa ja voittanut vain 20 kertaa. Ei siis kovin tasapainoinen juttu. Tämä epäsuhta on osin selitettävissä sillä, että amerikkalaisten puolella pelaaminen on helpompaa parempien pyssyjen vuoksi, sekä sillä, että lammaslauman tapaan käyttäytyvät pelaajamassat pyrkivät yleensä voittavan joukkueen puolelle.

Lue kokonaan…

Oma valikko WordPressiin

Maaliman yksinkertaasimpiin assiihin kuuluva WordPress-vinkki. Tämän jutun opetteleminen on avuksi jos haluat tehdä oman WP-teeman ja sijoittaa siihen oman valikon, navigaation, linkkipalkin tms. Asian toteuttaminen edellyttää ainakin functions.php-tiedoston muokkaamista. Sinne lisätään valikon luova PHP-koodi. Toinen vaihe on sijoittaa yksi rivi PHP-koodia siihen templateen, siihen tiedostoon, jossa haluat valikon ilmestyvän. Yleensä se on header.php-tiedosto. Tämä niksi toimii jos teemassasi on yksi valikko. Jos on useampia, koodi kaipaa pieniä muutoksia.

Lue kokonaan…

Lisää energiaa monivitamiinitabletilla

Olen kolmena edellisenä päivänä kokeillut Orionin logolla kruunattuja Multivita Energy -energiaporejuomatabletteja. Tuubiin pakatut poretabletit maistuvat energiajuomalta kun tabletti on liuetettu/liotettu vesilasissa. Vaikka niistä ei ainakaan kovin voimakasta energisyyden tunnetta tai vireyden nousua tunnu syntyvän, olen huomannut väsymyksen kaikkoavan useammaksi tunniksi.

Lue kokonaan…